fbpx Skip to main content

Rozpoczynając pracę za granicą, w tym m.in. w Niemczech, tuż przed samym wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, co trzeba, a co warto zabrać ze sobą na miejsce. Odpowiedni ekwipunek pozwoli na uniknięcie zbędnego stresu. Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie listy rzeczy na wyjazd za granicę do pracy.

Należy wziąć pod uwagę tylko te przedmioty, które są naprawdę niezbędne. Miejsca zamieszkania i pracy za granicą często nie są w pełni wyposażone, jednak część rzeczy można kupić na miejscu. Warto mieć to na uwadze, by nie mieć kłopotów przy transporcie dużej ilości ekwipunku, szczególnie w trakcie poruszania się transportem zorganizowanym (jak np. autokarem).

Karta debetowa i gotówka – niezbędne rzeczy na liście

Karta debetowa to podstawowa rzecz, którą trzeba mieć ze sobą za granicą. Warto postawić na taką, która jest połączona z kontem walutowym. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z płatnością w lokalnej walucie, czyli w przypadku Niemiec przewalutowań z euro na złotówki, co może generować różnice kursowe, jak i dodatkowe opłaty bankowe.

Choć karta płatnicza jest obecnie powszechnym środkiem płatności, pozwalającym na dokonywanie rozliczeń w wielu sklepach i punktach usługowych, może się okazać, że w konkretnym przypadku nie będzie możliwe skorzystanie z takiego udogodnienia. To dlatego warto mieć ze sobą nieco gotówki w walucie (w przypadku Niemiec jest to waluta euro). 100–200 euro będzie w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. W nagłych przypadkach, gdy nie będzie możliwe dokonanie zapłaty za przedmiot lub usługę przy wykorzystaniu terminala, gotówka w portfelu pozwoli na uniknięcie problemów.

Odzież i obuwie na wyjazd za granicę do pracy

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z koniecznością zaopatrzenia w niezbędną odzież i obuwie. Powinny one uwzględniać każdą pogodę. Kupowanie odzieży i obuwia na miejscu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ceny, które obowiązują w Niemczech. Różnią się one znacznie od tych polskich, nawet biorąc pod uwagę podstawowe elementy garderoby. Szczególnie ważne są ubrania na każdą pogodę. Przy dłuższym wyjeździe do pracy należy ze sobą zabrać ze sobą m.in.:

  • kilkanaście par skarpet i zapewniającą komfort bieliznę,
  • wygodne koszulki, spodnie i bluzy,
  • płaszcz przeciwdeszczowy i ciepłą kurtkę zimową,
  • czapkę ciepłą na zimę i czapkę z daszkiem na lato,
  • dwie pary rękawiczek,
  • odzież wierzchnią i bieliznę termiczną,
  • specjalistyczne buty ochronne.

Z takim wyposażeniem niestraszne będą nam żadne warunki pogodowe.

Wyjazd zagraniczny do pracy a leki

Leki to kolejna z kategorii rzeczy, które trzeba zabrać na wyjazd do pracy za granicą. Niezbędne są nie tylko leki kupione na stałe schorzenia (jak np. cukrzycę, nadciśnienie i inne) w kilkumiesięcznym zapasie, ze względu na potencjalne trudności w otrzymaniu ich w lokalnych aptekach na receptę.

Warto mieć ze sobą także środki przeciwbólowe i suplementy diety na problemy z trawieniem. Przydadzą się one w trudnych chwilach, nie tylko w trakcie przejazdów, ale również pozwolą na przetrwanie przy wykonywaniu codziennych obowiązków w pracy. Leki przeciwbólowe szczególnie przydadzą się jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę jako pracownik fizyczny np. magazynier GLS w Berlinie.

Wyjazd do pracy za granicą a środki czystości

Środki czystości to kolejne ważne elementy ekwipunku, które należy spakować do torby w trakcie przygotowań do wyjazdu za granicę. Choć kwatery dla pracowników zagranicznych posiadają zwykle meble, to może się okazać, że na ich wyposażeniu nie znajdą się tak podstawowe produkty, jak np. mydło, papier toaletowy, płyn do naczyń i gąbka. Proszki lub płyny do prania, a także płyny do płukania, jeśli znajdą się w takim ekwipunku mieszkania dla pracownika, będą z kolei czymś unikalnym.

Nie należy jednak zabierać za dużo tego typu środków higieny. Można je bowiem kupić w niemieckich sklepach, a ich ceny nie są zaporowe w porównaniu z tymi obowiązującymi w Polsce.

Jak przygotować się na wyjazd zagraniczny z żywnością?

Wyjeżdżając za granicę, trzeba się liczyć z tym, że serwowane tam produkty i potrawy mogą się nieco różnić od tych rodzimych. Ze względu na czas dojazdu do Niemiec nie warto jednak zabierać ze sobą gotowych dań i świeżych produktów, ponieważ mogłyby ulec one zepsuciu lub uszkodzeniu w trakcie transportu. Można natomiast spakować produkty o długiej przydatności do spożycia (jak np. różnego rodzaju konserwy), dla których dużym problemem nie będą warunki ich przechowywania. Są one dodatkowo zwykle tańsze od podobnych produktów oferowanych przez sklepy niemieckie, co pozwala na uzyskanie pewnych oszczędności.

Podstawowe przybory, które warto zabrać na wyjazd do plecaka

Wiele mieszkań i kwater dla pracowników jest wyposażonych w podstawowe przybory do kuchni i łazienki. Część jednak takiego ekwipunku nie posiada, co może być niemiłym zaskoczeniem w pierwszym dniu przyjazdu. To dlatego podczas pakowania na wyjazd nie można zapomnieć o niezbędniku każdej osoby, która rozpoczyna pracę w nowym miejscu. Należą do niego własny talerz i kubek oraz po kilka sztućców każdego rodzaju (czyli widelców, noży, łyżek i łyżeczek). Pozwoli to na swobodne spożywanie posiłków.

Do łazienki trzeba ze sobą z kolei zabrać kubek i szczoteczkę oraz kilka ręczników. Zapewni to higieniczne warunki życia w pierwszych dniach wyjazdu. Później trzeba będzie skorzystać z pralki, suszarki i innych urządzeń w wynajmowanym lokalu lub też udać się do lokalnego sklepu w celach zaopatrzeniowych.

Wyjazd za granicę a telefon z dostępem do Internetu

Przedmiotem, który trzeba zabrać na wyjazd za granicę, jest telefon z dostępem do Internetu oraz roamingiem, by nie ponosić dodatkowych opłat za transfer danych. Przebywając w Niemczech, można bowiem natrafić na problemy z komunikacją z mieszkańcami, szczególnie w trakcie pytania o drogę lub innego problemu. Za pomocą telefonu z Internetem można skorzystać z nawigacji czy połączyć się z pracodawcą użytkownikiem lub konsultantem z agencji pracy tymczasowej.

Aby nie utracić kontaktu ze światem, można pomyśleć także o zapasowym telefonie. Wystarczy, że będzie on miał podstawowe funkcje (a więc rozmowy i SMS-y). W razie awarii podstawowego aparatu lub jego uszkodzenia przez upadek będzie on wybawieniem z opresji.

Lista dokumentów na wyjazd za granicę do pracy

Przed wyjazdem do pracy za granicę, bez względu na kraj docelowy, nie można zapomnieć o ważnych dokumentach. W portfelu powinien znaleźć się nie tylko dowód osobisty lub paszport (potwierdzające tożsamość). Wśród ważnych dokumentów, które należy mieć ze sobą, znajdują się bowiem także:

  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ) potwierdzająca prawo do leczenia w innym państwie,
  • prawo jazdy (jeśli takowe posiadamy),
  • paszport covidowy lub test PCR, jeśli bieżące przepisy tego wymagają (jeśli chodzi o Niemcy, bieżące informacje w tym zakresie dostępne są na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dla-podrozujacych).

Przygotowanie bagażu na wyjazd za granicę to nic strasznego

Przygotowania do wyjazdu do miejsca pracy za granicą nie muszą być utrapieniem. Należy jedynie pamiętać o sporządzeniu dokładnej listy rzeczy i spokojnym jej zweryfikowaniu punkt po punkcie, tuż przed podróżą. W razie problemów, jakie przedmioty zabrać ze sobą jadąc do pracy w Niemczech, warto skonsultować się z agencją pracy, która zapewnia Ci umowę o pracę tymczasową. Doświadczeni specjaliści pomogą w zweryfikowaniu, czy na wyjazd zostały spakowane wszystkie przedmioty niezbędne w codziennym życiu.

Hit enter to search or ESC to close